Preliminary Program

Monday, April 11, 2016

8:30am – 9:00am Continental Breakfast
9:00am – 9:15am Registration Opens
9:15am – 9:30am Opening Remarks
9:30am – 10:30am Keynote 1
Session Chair: Johannes Wallner
From Real-Time Shape Deformation to Geometric Flows in Shape Space
Klaus Hildebrandt
10:30am – 11:00am Coffee Break
11:00am – 12:30pm Session 1: Curves
Session Chair: Ron Goldman
11:00am – 11:25am
Efficient Voronoi Diagram Construction for Planar Freeform Spiral Curves
Jaewook Lee, Yong-Jun Kim, Myung-Soo Kim, Gershon Elber
11:30am – 11:55am
Revisiting the Problem of Zeros of Univariate Scalar Béziers
Jinesh Machchhar, Gershon Elber
12:00pm – 12:25pm
Identification and "Reverse Engineering" of Pythagorean-Hodograph Curves (CAGD)
Rida T.Farouki, Carlotta Giannelli, Alessandra Sestini
12:30pm – 2:00pm Lunch (on your own)
2:00pm – 3:15pm Session 2: Transform and Parameterization
Session Chair: Xianfeng Gu
2:00pm – 2:25pm
Novel and Efficient Computation of Hilbert-Huang Transform on Surfaces
Jianping Hu, Xiaochao Wang, Hong Qin
2:30pm – 2:55pm
Low-Latency Compression of Mocap Data Using Learned Spatial Decorrelation Transform
Junhui Hou, Lap-Pui Chau, Nadia Magnenat Thalmann, Ying He
3:00pm – 3:10pm
Area-preserving Mesh Parameterization for Poly-Annulus Surfaces Based on Optimal Mass Transportation
Kehua Su, Li Cui, Kun Qian, Na Lei, Junwei Zhang, Min Zhang, Xianfeng Gu
3:15pm – 3:45pm Coffee Break
3:45pm – 5:10pm Session 3: Kernels and Bases
Session Chair: Myung-Soo Kim
3:45pm – 4:10pm
Convergence of Barycentric Coordinates to Barycentric Kernels
Jiří Kosinka and Michael Bartoň
4:15pm – 4:40pm
Subdividing Barycentric Coordinates
Dmitry Anisimov, Chongyang Deng and Kai Hormann
4:45pm – 5:10pm
Complex μ-bases for Real Quadric Surfaces (CAGD)
Ron Goldman, Thomas W. Sederberg, Xuhui Wang

Tuesday, April 12, 2016

8:30am – 9:00am Continental Breakfast
9:00am – 10:00am Keynote 2
Session Chair: Xiaohu Guo
Topology-aware Modeling from Curves
Tao Ju
10:00am – 10:30am Coffee Break
10:30am – 12:15pm Session 4: Splines and Surfaces
Session Chair: Jorg Peters
10:30am – 10:55am
Fitting with Cyclide Spline Surfaces
Pengbo Bo, Yang Liu, Changhe Tu, Caiming Zhang and Wenping Wang
11:00am – 11:25am
On Constructing RAGS via Homogeneous Splines
Carolina Vittoria Beccari and Marian Neamtu
11:30am – 11:55am
Refinable C1 Spline Elements for Irregular Quad Layout
Thien Nguyen and Jörg Peters
12:00pm – 12:10pm
Sparse RBF Surface Representation
Manyi Li, Wenping Wang, Falai Chen, Changhe Tu
12:15pm – 2:00pm Lunch (on your own)
2:00pm – 3:00pm Session 5: Reconstruction
Session Chair: Tao Ju
2:00pm – 2:25pm
Cluttered Indoor Scene Modeling via Functional Part-Guided Graph Matching
Jun Wang, Qian Xie, Yabin Xu, Laishui Zhou, Nan Ye
2:30pm – 2:40pm
Fast, Accurate and Easy 3D Human Body Modeling with an RGB-D Camera
Aihua Mao, Hong Zhang, Yuxin Liu, Yinglong Zheng, Guiqing Li, Guoqiang Han
2:45pm – 2:55pm
Robust 3D Face Modeling and Reconstruction from Frontal and Side images
Hai Jin, Xun Wang, Zichun Zhong, Jing Hua
3:00pm – 3:30pm Coffee Break
3:30pm – 5:30pm Session 6: Simulation and Analysis
Session Chair: Yongjie Jessica Zhang
3:30pm – 3:55pm
Coupling Time-varying Modal Analysis and FEM for Real-time Cutting Simulation of Objects with Multi-material Sub-domains
Chen Yang, Shuai Li, Yu Lan, Lili Wang, Aimin Hao, Hong Qin
4:00pm – 4:25pm
Make It Swing: Fabricating Personalized Roly-poly Toys
Haiming Zhao, Chengkuan Hong, Juncong Lin, Xiaogang Jin, Weiwei Xu
4:30pm – 4:55pm
Direct Immersogeometric Fluid Flow Analysis Using B-Rep CAD Models
Ming-Chen Hsu, Chenglong Wang, Fei Xu, Austin J. Herrema, Adarsh Krishnamurthy
5:00pm – 5:25pm
Optimal Decomposition Recombination of Isostatic Geometric Constraint Systems for Designing Layered Materials (CAGD)
Troy Baker, Meera Sitharam, Menghan Wang, Joel Willoughby
6:30pm – night Banquet Dinner

Wednesday, April 13, 2016

8:30am – 9:00am Continental Breakfast
9:00am – 10:00am Keynote 3
Session Chair: Jin Huang
Geodesic Voronoi Diagrams and Medial Axes on 2-Manifold Meshes
Yong-Jin Liu
10:00am – 10:30am Coffee Break
10:30am – 12:30pm Session 7: Meshes
Session Chair: Scott Schaefer
10:30am – 10:55am
Tetrahedral Meshing via Maximal Poisson-disk Sampling
Jianwei Guo, Dong-Ming Yan, Li Chen, Xiaopeng Zhang, Oliver Deussen, Peter Wonka
11:00am – 11:25am
Kernel-Based Adaptive Sampling for Image Reconstruction and Meshing
Zichun Zhong, Jing Hua
11:30am – 11:55am
Biomechanics Simulations Using Cubic Hermite Meshes with Extraordinary Nodes for Isogeometric Cardiac Modeling
Adarsh Krishnamurthy, Matthew Gonzales, Gregory Sturgeon, Paul Segars, Andrew McCulloch
12:00pm – 12:25pm
Localized Discrete Laplace–Beltrami Operator over Triangular Mesh (CAGD)
Xinge Li, Guoliang Xu, Jessica Zhang
12:30pm – 2:00pm Lunch (on your own)
2:00pm – 3:15pm Session 8: Segmentation and Features
Session Chair: Gershon Elber
2:00pm – 2:25pm
Volumetric Shape Contexts for Mesh Co-segmentation
Xuanmeng Xie, Jieqing Feng
2:30pm – 2:55pm
Unsupervised 3D Shape Segmentation and Co-segmentation via Deep Learning
Zhenyu Shu, Chengwu Qi, Ligang Liu, Shiqing Xin, Chao Hu, Li Wang, Yu Zhang
3:00pm – 3:10pm
Automatic Extraction of Generic Focal Features on 3D Shapes via Random Forest Regression Analysis of Geodesics-in-Heat
Qing Xia, Shuai Li, Hong Qin, Aimin Hao
3:15pm – 3:30pm Closing Remarks
Notes:
  • Regular presentations are scheduled as: 25 minutes of presentation + 5 minutes of Q&A
  • Short presentations are scheduled as: 10 minutes of presentation + 5 minutes of Q&A
  • The conference provides continental breakfast, coffee breaks (in between sessions on morning and afternoon) for all 3 days, and a banquet dinner on April 12.
  • The Special Issue of Geometric Modeling and Processing 2016 has been published online, and can be freely accessed from 11-Apr-2016 till 11-May-2016: http://www.sciencedirect.com/science/journal/01678396